ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما menu ists

هوش جنبشی و بدنی چیست؟


هوش جنبشی و بدنی چیست؟

همانطور که می‌دانید هوش به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. یکی از انواع هوش یا استعداد شامل هوش جنبشی می‌شود. این هوش بیشتر به توانایی کنترل حرکات بدن و همین‌طور توانایی برقراری ارتباط با اشیا مربوط می‌گردد. افرادی که دارای هوش بدنی بالایی هستند، تسلط زیادی بر حرکات بدن خود دارند و برای نمایش دادن منظور و احساسات خود از حرکات بدن نیز استفاده می‌کنند. این هوش می‌تواند شامل بالا بردن توانایی حفظ تعادل، آگاهی کامل از وضعیت بدن و همچنین سرعت بالا در انجام کار‌های بدنی شود.

ویژگی‌های افرادی که هوش بدنی و جنبشی بالایی دارند

  1. این سری افراد در هنگامی‌که با چیزی مستقیماً درگیری علمی پیدا کنند می‌توانند آن را بهتر درک کرده و یاد بگیرند. آن‌ها برای یادگیری بهتر، باید دست‌هایشان را برای توضیح تکان بدهند یا راه بروند.
  2. افرادی که دارای هوش بدنی و جنبشی هستند می‌تواند یک ورزشکار حرفه ای شوند.
  3. جالب است بدانید افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند با کمک گرفتن از دستان خود می‌توانند کار‌های ظریف و هنرمندانه‌ای مانند سفالگری، نقاشی، خیاطی و یا حتی جراحی را به بهترین شکل انجام دهند.
  4. این افراد می‌توانند حرکاتی که پیچیده هستند را به راحتی یاد بگیرند. به عنوان مثال حرکات ورزشی که نیاز به تمرین زیاد دارند را به سادگی یاد می‌گیرند.
  5. در بدن آن‌ها هماهنگی بین دو نیمه بدن و همین‌طور چشم و دست‌وپا بسیار بالاست.

 

حالا که توانستیم بدانیم هوش جنبشی چیست و افرادی که این هوش را دارند شامل چه ویژگی‌هایی می‌شوند.

بهتر است، به بررسی هوش جنبشی در کودکان بپردازیم و ببینیم این دسته از کودکان شامل چه ویژگی هایی هستند.

بررسی هوش جنبشی در کودکان

اغلب کودکانی که دارای هوش جنبشی بالا هستند، ناسازگاری، بی‌توجه به درس، شرارت و.... دیده می‌شود. همچنین این سری از کودکان در کلاس‌های درس بی‌قرار به نظر می‌رسند. اگر چنین کودکی دارید پیشنهاد می‌شود سر کلاس چیزی را در دست نگه‌دارند، این می‌تواند یک راه برای ایجاد تمرکز باشد.

یک گروه آزمایشی با توجه به این موضوع اقدام به انجام آزمایشی کردند. این شرکت مقداری اسباب‌بازی نیزه مانند را به اعضای حاضر داد تا در دست نگهدارند. بعد از مدتی نتایج براین اساس بود که فرآوری و خلاقیت در کلاس افزایش یافته است. همچنین کودکانی که دارای هوش جنبشی بالا هستند آرام‌تر شده‌اند. این‌کار می‌تواند باعث شود مغز این کودکان آرام گرفته و فرصتی برای تفکر پیدا کنند.

موفق بودن در رشته‌های ورزشی

دانشمندان با بررسی هوش جنبشی در کودکان به این نتیجه رسیدند، که این افراد می‌توانند در رشته‌های ورزشی بسیار خوب عمل کنند. از طرفی بهترین راهکار‌ها و ایده‌ها زمانی به ذهن‌شان می‌رسد که فعالیت بدنی طولانی مدت مانند راه رفتن داشته باشند. به زبان ساده می‌توان گفت که تمرکزشان در هنگام حرکت و تلاش بیشتر است.

 

 

چگونه هوش جنبشی و بدنی را تقویت کنیم

شاید برای شما این سوال پیش‌آمده باشد که چگونه می توانیم هوش جنبشی خودمان یا کودکمان را تقویت کنیم؟

بهترین شیوه برای توسعه این نوع هوش انجام دادن فعالیت‌های فیزیکی می‌باشد. به شما توصیه می‌کنیم اگر به فکر تقویت هوش بدنی کودک خود هستید بهتر است از سنین پایین شروع کنید.

  1. یادگیری هنرهای جسمی

تا اینجا یاد گرفتید که کودکانی که هوش بدنی بالایی دارند. به ورزش و حرکات نمایشی علاقه نشان می‌دهند. از این‌رو به شما توصیه می‌کنیم که فعالیت‌های بدنی کودک‌تان را بالا ببرید. برای اینکار می‌توانید از ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک، حرکات موزون و.... کمک بگیرید.  

  1. اشیا را لمس کنید!

همانطور که قبلا هم اشاره شد بهترین شیوه برای تقویت هوش جنبشی فعالیت‌های فیزیکی محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از چشمان بسته خود شروع به لمس کردن اشیا اطراف خودتان کنید و اسم آن‌ها را حدس بزنید.

  1. در طبیعت شروع به فعالیت کنید

ورزش در طبیعت علاوه بر‌اینکه بر سلامت شما تاثیر گذار است، می‌تواند باعث تقویت هوش بدنی شما شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای طبیعت گردی مانند پیاده‌روی، گردش در طبیعت، کوه‌پیمایی برنامه ریزی نمایید. شما با آمادگی جسمانی علاوه بر سلامت خود می‌توانید در ابعاد هوش بدنی خودتان اثر مثبت بگذارید.

 

بازی‌های فکری مناسب برای افزایش هوش جنبشی

همین‌طور که اشاره شد شما می‌توانید با انجام برخی بازی‌ها هوش جنبشی خود و یا کودکتان را تقویت کنید. در اینجا قصد داریم بازی‌های فکری مناسب برای افزایش هوش جنبشی را به شما معرفی کنیم.

  • بازی دژ

 بازی دژ بر اساس بازی citadels  طراحی و ساخته شده است. در بازی دژ بازیکنان باید سعی براین داشته باشند که با سکه‌هایی که به دست می‌آورند. شروع به ساخت سازه‌های جدید کنند و شهرشان را گسترش دهند. بازیکنان باید تلاش کنند با مدیریت و حفظ منابع، سازه‌های جدیدی بسازند. همچنین با کنترل روی نقش‌های بقیه بازیکنان بتوانند از خطرات احتمالی در امان بمانند.

  • بازی جالیز

توی این بازی بازیکنان باید سعی کنند بهترین مزرعه را داشته باشند. شما در بازی جالیز باید محصولات را بکارید. سپس ازشون نگهداری نمایید و بعد با فروش آن‌ سود کرده و سکه دریافت کنید. بعد از اینکه سکه کافی دریافت کردید باید مزرعه خودتان را گسترش دهید. توی بازی جالیز شما قراره یک کشاورز  باشید. در مزرعه خودتان کود بریزید، مزرعه را با استفاده از تراکتور شخم بزنید و محصولات خودتان را به بقیه بازیکنان بفروشید.

 

راه‌های کنترل هوش جنبشی

متاسفانه افراد زیادی هستند که این هوش کودکان را تخریب می‌کنند. اولین و مهم‌ترین آن‌ها خانواده و مدرسه است. این کودکان علاقه بسیار بالایی به باز کردن اسباب‌بازی‌ها و همچنین لوازم منزل دارند. این کودکان بسیار مشتاق هستند تا درون یک شیء را مشاهده کنند. از این‌رو والدین نباید جلوی کودک را بگیرند و مانع رشد آن‌ها شوند.

 

افزایش قدرت تصمیم‌گیری با تقویت هوش جنبشی

همینطور که اشاره کردیم افرادی که دارای هوش بدنی بالایی هستند بر حرکت بدن خود تسلط بالایی دارند. اما این موضوع در قدرت تصمیم گیری چه تاثیری دارد؟ این افراد با تجربه مستقیم می‌توانند به خوبی موضوعات را یاد بگیرند.

خیلی از افراد برای اینکه موضوعی را بخواهند یاد بگیرند، نیاز به حرکت یا راه رفتن دارند. در مواردی دیده شده افراد با انجام حرکتی مانند راه رفتن و تمرکز می‌توانند مسائل را به راحتی حل نمایند. چرا که هوش جنبشی این افراد بسیار بالا است.

 

کلام آخر

در آخر کار باید به شما بگوییم که هوش جنبشی – حرکتی علاوه به اینکه می‌تواند یک روزنه‌ای از درخشش برخی از افراد به شمار آید. می‌تواند باعث حفظ سلامت جسم و روح انسان شود. به همین دلیل است که ما تاکید زیادی بر افزایش هوش جنبشی – حرکتی داریم. 

 

 

تگ ها